Kamínky

Kamínky

Malování na kamínky asi není třeba dlouze představovat. Během uplynulého roku se stalo fenoménem a odhalilo tvůrčí potenciál i u těch, kteří by ještě nedávno přísahali, že nenakreslí ani prasátko zezadu. Nejde však jen o rozvoj tvůrčího potenciálu, ale zejména o radost, kterou přináší nalezení malovaného kamínku i jeho vypuštění do světa.

Počátky kamínkování lze údajně najít ve Spojených státech, rozšířily se však do celého světa a skupiny sdružující hledače jsou v mnoha zemích. U nás se malování a hledání putovních kamínků rozvinulo během karantény. Nepochybně s němu přispělo i to, že lidé méně cestovali do zahraničí a více poznávali své okolí svého bydliště a o víkendech v dovolených cestovali více než jindy po České republice. Možná přispělo i to, že rodiče začali s dětmi, které najedou nemohly do školy ani školky, více chodit na procházky a taky společně tvořit.

Jak to celé funguje? Našli jste malovaný kamínek? Pokud je na něm z druhé strany uvedeno logo Facebooku a PSČ, jedná se o putovní kamínek, který autor opatřil směrovacím číslem své obce, aby pak mohl vyhledat, kde se jeho kamínek našel. Nálezce totiž v ideálním případě kamínek vyfotí a spolu s PSČ sdílí na Facebooku ve skupině tomu určené. Podle PSČ lze ve skupině vyhledávat a autora jistě potěší, když fotku svého kamínku najde. A opravdu nejde o to, aby se dostal do nejdál od místa, kde byl vypuštěn do světa. Potěší stejně tak v Českých Budějovicích, jako ve Zlíně. I když jsou i kamínky, které na dně zavazadla cestují na jiné kontinenty.

 

Už taky malujete? Kdo se do sbírání kamínků jednou pustí, třeba s dětmi, často po dlouhém odolávání vyzkouší i něco namalovat. Začínat se dá jakkoli, pokud se však obrázek nemá rozmazat, je dobré obstarat si vhodné fixy, barvy a lak.  Startovací sada může obsahovat fixy Decorpen a sadu základních akrylových barviček, případně zcela postačí lahvička bílé podkladové barvy a několik barev podle toho, jestli chcete kreslit třeba berušku nebo sněhuláka. Obrázek se po zaschnutí barev už jen přelakuje jednou či dvěma vrstvami akrylového laku. Takto ošetřený kamínek je připraven vzdorovat nepřízni počasí a vytrvat ve svém úkrytu do doby, než ho nějaký šťastlivec nalezne. A kde teda kamínky hledat? Kam je schovat? Místo by mělo být bezpečné a ideálně i něčím zajímavé. Vhodné jsou proto parky, památníky, zídky plotů, rozcestníky a informační tabule. Kamínek může být ukrytý na větvi stromu na nádvoří hradu Rožmberka, stejně jako v dutině stromu v parku, kam chodíváte venčit psa nebo děti. Zkuste se podívat kolem sebe, třeba budete mít štěstí.

Kde hledat inspiraci? Pokud nepřekypujete nápady a nejste zrovna rozený malíř, bude nejlepší otevřít dětskou knihu a zkusit napodobit jednoduché kresby. Kočička, zajíc, to vše zvládne i začátečník. Velkým zdrojem inspirace i je Facebooková komunita https://www.facebook.com/groups/kaminky/, ve které se fotky nalezených kamínků sdílí. A samozřejmě Pinterest.

 

Má malování nějaký smysl? Hledání kamínků by měla být radost. Možná se o nález děti občas poperou nebo se budou předhánět, kdo jako první doběhne na místo, kde kamínky bývají ukryté, najít kamínek, který někdo namaloval, však většinou přináší velkou radost. A toho, kdo kamínek namaloval, moc potěší, když ho nálezce vyfotí a sdílí. Dalším přínosem kamínkování je společně strávený čas, zdravá procházka a navštívení nových zajímavých míst. Děti rády malují i s kamarády a pokud počasí není příznivé, můžou se krásně zabavit.

 

 

Pro zdatné autory existují také dražby, kde mohou svůj výtvor nabídnout a vydělané peníze věnovat na dobročinné účely.

Často můžete vidět nadšení malých dětí z nečekaného nálezu i překvapení a radost starších paní, které při procházce najdou malovaný kamínek. I malá radost je dobrá a zdravá. Vyzkoušíte to taky?